Kedvezményezett neve: Gyüre Község Önkormányzata
A projekt címe: „ Legyen biztos kezdete a gyermekeknek Gyürében”
A projekt azonosító száma: EFOP 1.4.3-16-2017-00065
A szerződött támogatás összege: 40.000.000.
A támogatás mértéke: 100%
A projekt befejezésének dátuma: 2022.05.15.
A projekt tartalmának bemutatása:
A Biztos Kezdet filozófia hitvallása, hogy a társadalmi kirekesztődés megelőzésének kulcsa a kora gyermekkori fejlődés támogatása a család és a tágabb környezet aktív részvételével. A Biztos Kezdet Gyerekházak program esetében az alapelvek megfogalmazása azt célozza, hogy a hátrányos helyzetű településeken, településrészeken élő, 0-3 éves gyereket nevelő családok megkapják azt a támogatást, amely segíti a gyermekek képességeinek optimális kibontakozását és megalapozhatja sikeres óvodai beilleszkedésüket, iskolai pályafutásukat. Ezért ez a program az ország leghátrányosabb helyzetű járásait, településeit és településrészeit célozta meg, hozzájárulva ezzel a földrajzi és szociális egyenlőtlenségek csökkentéséhez és egy befogadóbb, összetartóbb társadalom megvalósításához.
Célunk, hogy olyan kisgyermekes családokat érintő szolgáltatásokat nyújtsunk a Biztos Kezdet Gyerekházban, amelyek hozzájárulnak az egyéni és társadalmi hátrányokból fakadó kockázatok csökkentéséhez, elkerüléséhez és a szegénység újratermelődésének megakadályozásához. A szociokulturális hátrányokkal küzdő, elsősorban a hátrányos helyzetű vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek egészséges fejlődését szeretnénk biztosítani, valamint a fejlődési lemaradást kompenzáló, a szülői kompetenciákat erősítő, a szülő és különösen az óvodáskort még el nem ért gyermek számára együttesen társadalmi felzárkózást segítő prevenciós szolgáltatást nyújtani. Célunk továbbá, hogy a gyermek és a család sikeres társadalmi integrációja érdekében együttműködjünk különösen a gyermekjóléti szolgálattal, a védőnői szolgálattal, az óvodával, egyéb gyermekintézménnyel, és a jelzőrendszer egyéb tagjaival. A program hosszú távú célkitűzése olyan gyerek- és családbarát szolgáltatási környezet kialakítása, amely a szülők partneri bevonása és aktív részvétele mellett koragyermekkorban egyenlő esélyt biztosít a veleszületett képességek kibontakozásához, valamint ahhoz, hogy az óvodába lépő gyermekek egészségesek legyenek és elérjék a veleszületett képességeik optimumát.
Gyerekekre irányuló szolgáltatásaink:
- Rendszeres képességfejlesztő foglalkozások a szülő bevonásával
- A résztvevő gyermekek fejlődésének nyomon követése és fejlődésük (állapotuk) felmérése, védőnő, pszichológus, egyéb szakemberek bevonásával.
- A résztvevő gyermekek fejlődési elmaradásának, zavarainak szűrése
- Rendszeres team-megbeszélések a helyi szakemberek között.
- Az életkornak megfelelő tízórai biztosítása
A szülőkre irányuló programok:
- Korszerű gyermeknevelési alapelveket kívánunk közvetíteni a gyerekekkel való foglalkozások során.
- Heti és havi programtervek készítése
- Szülésre, gyerek fogadására való felkészítés, családtervezési ismeretekkel kapcsolatos programok szervezése.
- Gyermeknevelési kérdésekkel kapcsolatos csoportos szülői beszélgetések lebonyolítása
- Egyéni konzultációk a szülőkkel.
- A gyermek otthonának felkeresése, családlátogatás.
- A hátrányos helyzetű családok fokozott bevonása.
- A szülők megerősítése szülői-, általános állampolgári -, és munkavállalói szerepeikben.
A helyi közösségre irányuló program elemeink:
- A helyi döntéshozók és fenntartó informálása a Gyerekház működéséről.
- A közösség életében való részvétel, közösségi rendezvények szervezése.
- Kapcsolódás az adott településen, illetve kistérségben elérhető fejlesztési forrásokhoz.
- A társszakmák közötti együttműködést segítő szolgáltatások
- Biztosítani kívánjuk a folyamatos szakmai kapcsolattartást a partnerekkel, és rendszerszerű, folyamatos együttműködésüket is megszervezzük.